Jdi na obsah Jdi na menu
 


Takže, bez čeho se obejdete?

1) SPACÁK - Pokud nepojedete na trek a počítáte spát v hotelích středního typu postačí jedno staré povlečení. Jednak ve většině oblastí je na spacák moc vedro. Tam kde není automaticky dostanete deku. Jen je příjemnější si to povléknout, přecejen možná, že to nikdy neprali.
2) TOALETNÍ PAPÍR - Dočetli jsme se, že papírové kapesníky, papír a hygienické potřeby jsou v Indii problém. Opak je pravdou. Už se to tam zřejmě dostalo. V hotelu sice papír většinou nemají, ale doporučuji si koupit dle potřeby na bazaru. S mycími potřebami je to podobné globalizace dorazila i do Indie, takže takové značky jako Fa bez problémů koupíte i tam. Co jsme tam neviděli je opalovací krém, ale možná jsme ho jen nehledali.
Dále přípravky proti hmyzu. Koupíte je i tam. Musím se ale přiznat, že jsem v hotelu občas měla pocit, že mi spray RAID voní – nějaký smrad, který jsme znala :).
3) OBLEČENÍ – četla jsem, že si člověk má vzít 2 trička a jedny kalhoty. A měla jsem to udělat. Já i na dovolené s batohem po Evropě raději vozím trochu víc oblečení. Přecejen, kde bych to prala a podobně. Takže jsem si vzala asi 8 triček/košil a 2 kraťasy a 1 dlouhé kalhoty, spoustu spodního prádla a samozřejmě něco na zimu. Oblečení není těžké a většinou zabírá minimum, ale do Indie vézt více triček je opravdu zbytečné. Jednak po 1 dnu v Indii je stejně celý obsah batohu vlhký a tak nějak zatuchlý – takže o čistých věcech na převlečení nemůže být řeč. Jedna nějaké převlékání stejně nemá cenu. Člověk je po 1 minutě, co se vysprchoval znovu úplně opocený a pokrytý takovým jakoby prachem. Ze začátku jsem měla rekord a sprchovala jsem se 6x za den. Nebylo to lepší :).Mimoto všichni ostatní chodí taky špinaví, takže to člověku vlastně ani nepřijde. Vybrala jsem si nejlehčí , nejvzdušnější oblečení a to jsem už téměř nesvlékla. Např. funkční tričko se mi vůbec neosvědčilo. Bylo moc na tělo. Osobně jsem se v Indii cítila lépe v dlouhých kalhotách a halence/košili s rukávy (krátkými). Nutné to není. Viděla jsem spoustu holek s tílky se špagetovými ramínky, ale zbytečně člověk budí ještě větší pozornost. A o tu v Indii vážně nestojíte. Jinak v každém hotelu vám ochotně oblečení vyperou – někde i v pračce a ne v řece. Jo a co si do Indie vezmete, bude na vyhození, tak si to s tím berte. Vlhko dá každému materiálu natolik zabrat, že se to prostě rozpadne. Moje lněné kalhoty měli na konci výpravy asi 7 záplat. Na cestu domů jsem si koupila nové :).
4) LÉKÁRNA – měli jsme s sebou obrovskou lékárnu – (taštička 30 x 20 x 10 cm) a téměř nic jsme nepotřebovali. Ale těžko říct, léky na chřipku jsme snědli všechny. Kdyby nám bylo něco jiného, tak by bylo potřeba i to. Léky se v Indii dají snadno koupit také, ale to, co má člověk vyzkoušené, je asi lepší z domova.
5) JÍDLO – my jsme vezli nějaké Tangy. Instantní polévky a ovesné kaše. Sušené ovoce a maso. Vše použito až v horách. V civilizované části jsme si vždy vybrali prostě z hotelového menu. Příbor není potřeba automaticky ho všude dávají.
 

SEZNAM CO SI S SEBOU VZÍT

teoreticky by stačili peníze, pas, dobrá nálada, nadhled a připravenost na překvapení – no ale tak drsný je asi málokdo.

Seznam oblečení je holčičí  a to okem obyčejné holky – nikoliv horala, který je zvyklý vzít usárnu a vydržet s ní rok :)

2-3 trička (co nejmíň upínavé ať pod ně trochu může vzduch – jinak si budete připadat jak ve skafandru – mě se nejvíc osvědčila košilka z lehkého letního materiálu – pozor neměla by být průhledná nebo s nějak hodně velkým výstřihem)
1 x tílko a kraťásky na spaní  - samozřejmě dle vlastní preference ;)
2 x  ponožky (černé! – pokud se bojíte, chodit v chrámech bosy můžete jedny použít i tak, ale mě to v chrámech přišlo čisté)
1 x sandále – je lepší mít sandále, které víc kryjí nohy. Na zemi je dost špína, chvíli to trvá než se do toho člověku chce holou nohou. Já mám takové hodně uzavřené z gumovou špičkou, ty byly perfektní. V zavřených botách by to zase nešlo, protože je tam moc vedro a vlhko.
1 x žabky – do sprchy, aby se člověk neštítil si do ní stoupnout
2 x něco na nohy (kraťasy, kalhoty, sukně) – jak je libo. mě se osvědčili široké letní kalhoty  – kraťasy nejsou nic divného a Indy to nijak nepohoršuje, jen víc civí – holé nohy je fascinují –mě to bylo nepříjemné, takže jsem kraťasy používala na místech, kde nebylo tolik lidí a tam kde bylo, vzala jsem si sebou zavinovačku a hodila si ji přes ně (stejně dobře by posloužil šál nebo pléd – dají se tam koupit). Jestli sukni, tak pochopitelně nějakou vzdušnou a delší.
1 x tričko s dlouhým rukávem
1 x tenká mikina
1 x nepromokavou bunda
(nebo pláštěnku) – čím tenčí tím lepší
spodní prádlo (5x kalhotky – bavlněné nebo funkční – pozor na umělé materiály nebo krajky) – podprsenky dvě, pokud potřebujete (kdyby se rozbila tak tu v Indii nekoupíte).
šátek na hlavu, sluneční brýle
mycí potřeby (1x tekuté mýdlo – osobně si s ním myji i hlavu i v něm peru; osobní hygiena -zuby, žiletka, antiperspirant - i ten tam když tak koupíte i když není na moc; opalovací krém (daylong nebo jiný hodně kvalitní nesmyvatelný a nemastný!), namočené ubrousky (klidně ty na miminka) nějaké papírové kapesníky – npř. troje a slip vložky). hřeben – zbytek dle uvážení, ale nepřehánět je to těžké. Civilizační věci jako gel, parfém, řasenka jsou zcela neúčinné, takže se s tím netahejte.
1 x staré povlečení (komplet polštář plus peřina)
přípravek proti hmyzu do zásuvky plus spray – sprayem je dobré objet vždy spáry v pokojí a odpady v koupelně – když z nich nic neleze po vystříkání bude to snad dobré :), repelent na člověka – nezabírá, ale pro dobrý pocit
rozdvojka nebo víc do zásuvky – v pokoji bude max. jedna zásuvka, musíte v ní mít věc proti hmyzu. Takže naše rozpětka byla boží – přece jen nabíjení telefonů, foťáku a ponorný vařič.

pár igelitových tašek nebo pytlíků- na odpadky - úzký profil - na odpadky v pokoji nebo když něco balíte.
lékárnička
– něco proti chřipce (my jsme měli homeopatika, paralen, nurofen stopgrip, tantum verde a céčko) – jediné co jsme nepotřebovaly byly pastilky proti bolení v krku, to nás nepostihlo;
– něco proti bolesti (my jsme měli nurofen a fastumgel) – nepotřebovali jsme
– střevní problémy – my jsme brali biopron travel již před cestou a pak po celou cestu, když se nám něco nezdálo, trochu jsme zvýšili dávku a stačilo nám to (jinak jsme s sebou měli ercefuryl – na lékařský předpis – předepsala lékařka na očkování), nedoporučovala imodium nebo smectu, protože když to jsou bakterie, tak si člověk těmi léky spíš pohorší (zabetonuje si ji vevnitř) a laik to špatně pozná... Nejlepší z volně prodejných je prý endiaron (ale ten zas někdy nezabírá)
– něco při úrazu náplasti (pozor nějaké vodě odolné a jsou dobré i ty na puchýře) – naštěstí jsme nepotřebovali (opět nepřehánět množství dalo by se koupit), obvaz /obinadlo (spíš proto, aby se nic nestalo), jehly (kdyby něco, že by člověk měl svoje)
– kožní problémy – fenistil (mě nezabírá, tak jsem vyzkoušela AVENE Eau Thermale – no nezabíralo to taky, ale aspoň to v tom vedru zůstalo studené a při opakovaném použití to kůži opravdu zklidnilo), hydrocrtison – volně prodejná mast na alergické vyrážky, dá se použít i na ten hmyz (je to svinstvo, ale zabíralo); bepanthen (mast na opruzeniny – hodila s v tom vlhku)
– ostatní
léky proti malárii (doktorka mě bez toho nepustila – musí předepsat lékař – mě to dali při očkování – mimochodem očkování proti žloutence je nutné (my jsme měli ještě meningitidu a tyfus).
zirtec, livosin (na alergii, pokud potřebujete, já je nakonec nepotřebovala a to mám alergii na všechno)
intimní – je možné si nechat od gynekologa předepsat bobule, kdyby přišel nějaký zánět, prý se to ve vlhkém prostředí dost stává (existují i volně prodejné – viz mikóza), jsem spíš pro prevenci, takže jsem používla Epigen Intimo spray. Nevím, zda to zabralo, ale rozhodně jsem žádné problémy neměla. Měla jsem s sebou ještě Vagina gel Tea Tree – jsou to 3 takové tubičky (vozím je vždy, když vím, že nebudu každý den u vody nebo je používám po antibiotikách atd. – jsou moc dobré).